dd

Sosyal Medya Uzmanı nedir?


14 Ara, 2018
Kadir Arıkan

Bir anda sektörde yer bulan sosyal medya uzmanlığı birçok kurumda aranan yeni iş pozisyonu oldu. Bu kadar çok aranan bir meslek olarak sosyal medya uzmanlığı hakkında hala birçok şey bilinmiyor ya da atlanıyor diyebilirim. Bir meslek olarak sosyal medya uzmanlığı nedir, sosyal medya uzmanı olmak için neler yapmalı gibi sorulara bu makalemizde cevaplar arayacağız. Sosyal medya günümüzde neredeyse her insanın içinde bulunduğu bir dünya olurken sosyoloji alanında da bir kimlik bulmaya başladı diyebilirim. Sosyal medya sosyolojisi olarak sosyolojinin bir alt bilimi olma yolunda sağlam bir pozisyona sahiptir. Sektörün sosyal medya uzmanı eksiği belki ilerde üniversitelerde bir bölüm olarak bu açığı kapatabilir.

Sosyal medya uzmanı nedir? Daha doğrusu sosyal medya uzmanı kimdir?

Bir zamanlar ciddiye alınmayan ve “facebook şeysi” diye bahsedilen sosyal medya uzmanlığı bu zamanlarda en çok aranan iş gücü olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya hepimizin bildiği gibi facebooktwitterinstagram gibi ağlara verilen isimlerdir. Bildiğimiz üzere de bu sosyal ağları kullanan milyonlarca insan mevcut ve bu da firmaların reklam stratejilerini bu alanlara yöneltmesini sağlıyor. Daha açık tabirle firmaların iştahını kabartan bir alan diyebilirim. Bu sosyal ağları reklam ve pazarlama yönünde son derece etkili kullanmayı bilen insanlara sosyal medya uzmanı diyebiliriz kısaca. Hepimiz sosyal ağları kullanıyoruz fakat reklam verme koşullarını, paylaşım istatistiklerini, gönderi etkileşimlerini ve milyonlarca insana nasıl ulaşılabileceğini bilmiyoruz. Bu başlıklarda doğru stratejileri belirleyen ve bilgisini konuşturan insanlara sosyal medya uzmanı denir.

 

Sosyal medya uzmanı nasıl olunur?

Herkes için kolay gibi gözükse de sosyal medya uzmanlığı süreklilik ve araştırma gerektiren bir sektör diyebilirim. İnternet dünyası her geçen gün büyümekte ve yeni sosyal ağlar oluşmaktadır. Şu an için en büyük sosyal ağların facebook, twitter, youtube, instagram, linkedin, pinterest gibi ağlar olduğunu düşünürsek bu alanları etkili kullanmak yeterli gibi gözükmekte. Fakat bu ağlar da sürekli olarak kendini güncellemekte ve yeni özelliklere kavuşmaktadır. Bu güncellemeleri iyi takip etmek ve yorumlamak sosyal medya uzmanlığınızın temellerini oluşturacaktır. Sosyal medya uzmanlığını maddeler halinde açıklayacak olursak şöyle bir başlık söyleyebilirim size;

7 adımda sosyal medya uzmanlığı

 1. Facebook başta olmak üzere tüm sosyal ağları iyi derecede kullanabiliyor olmak.
 2. Sosyal ağ güncellemelerini iyi takip etmek ve güncellemelere karşı strateji oluşturabilmek.
 3. Etkili görseller hazırlayabilmek için photoshop, illustrator benzeri grafik programlarını orta derecede kullanabiliyor olmak.
 4. Youtube ve diğer ağların video kanallarını etkili kullanabilmek için video edit programlarını orta derecede biliyor olmak.
 5. Sektördeki diğer sosyal medya uzmanlarını takipte kalmak ve onlardan bir adım önde olmak için stratejiler geliştirmek.
 6. Sosyal medya kullanıcılarının etkileşimlerinin analizini iyi yapabilmek ve stratejilerini ona göre geliştirmek.
 7. Ve son madde olarak iyi bir sosyal medya uzmanı olmak için ağların developer ekranlarını iyi derecede kullanabilmek ve sosyal ağlara stratejilerinizi yönetebilecek uygulamalar yazabilmek sizi direk olarak 5-0 öne geçirecek bir birikim olacaktır.

Sosyal medya uzmanı ne iş yapar?

Sosyal medya uzmanlığı başlarda takipçi sayısı fazla fenomen sayılabilecek kişilere verilen bir iş iken şu günlerde tamamiyle anlamını değiştirmiş bir meslek haline dönüşmüştür. Firmalar önceleri takipçi sayısı fazla kişilere reklam ve tanıtım yaptırarak yani şu anki influencer marketing yöntemini uygulayarak bir pazarlama ve reklam çalışması yürütüyorlardı. Şu an sosyal medya uzmanlığı bir meslek haline dönüşerek sosyal medya uzmanları firmalarda bir birim olarak çalışmaya başladılar. Peki daha öncelerde facebook şeysi dediğimiz bu uzmanlar ne iş yaparlar ve iş tanımları nedir?

 • Firmaları sosyal medya hesaplarının açılması ve takibi
 • Sosyal medyada firmaların müşteri potansiyelinin bulunması
 • Sosyal medya hesaplarında potansiyel müşterilerinin ilgisinin çekilmesi ve markayı sürekli olarak potansiyel müşterilerin karşısına çıkarılması
 • Etkili paylaşımların yapılması ve etkileşim sağlama
 • Firmanın veya markanın reklamını taşıyabilecek fenomenlerin belirlenmesi ve o fenomenlerle reklam anlaşmalarının sağlanması.
 • Sosyal ağlar haricinde forum vb. platformlarda marka ile ilgili gönderiler oluşturup markayı internette her alana taşıma.
 • Paravan bloglar oluşturma ve bu bloglara kullanıcı yorumları sağlama.
 • Rakip markaların iyi bir şekilde analizinin yapılması ve her zaman bir adımda önde olmak için doğru stratejilerin geliştirilmesi.
 • Yaratıcı kampanya fikirleri oluşturma.
 • Youtube kanalının etkili kullanılması için viral hedefli videoların hazırlanması.
 • İlluzyonel pazarlama hakkında bilgi ve beceriye sahip olmak sizi sosyal ağlarda developer olmak kadar puan kazandırır. Bu taktikler size firmaların medya hesaplarını nasıl kullanmanız gerektiğini gösterecektir.
 • Viral pazarlama konularına hakim olmak. Viral olabilecek içerikleri hazırlamak.
 • Doğru stratejileri ve planı hazırlamak.
 • SEO konusunda destek verebilecek donanıma sahip olan sosyal medya uzmanları web sitelerine de gerekli desteği vererek çalıştığı firmada yerini sağlamlaştırabilir.

Sosyal medya uzmanlığı salt bir şekilde sosyal ağları iyi bilmek değil, firma ve markaya uygun doğru stratejileri belirleyerek potansiyel müşterilere erişmektir. Her iyi bir sosyal medya uzmanı aslında iyi bir sosyal medya sosyoloğudur.

Sosyal medya uzmanı nasıl olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak için herhangi bir üniversite okumak ya da eğitim almak gerekmiyor. Bu alana ilgi duyan ve kendini geliştirmeye açık herkes bu alanda uzmanlaşabilir. Bazı eğitim kurumlarının açtığı eğitimlerde temel dersleri alarak sertifika sahibi olabilirler fakat hiçbir kurum bu sertifikaya bakmadan sektördeki yeteneklerine bakacaktır. Online olarak birçok ders bulabilir ve bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sosyal medya uzmanı görev tanımı

Sosyal medya uzmanı nedir, kimdir sorusuna epeyce bir cevap aldık. Az çok görev tanımını da tahmin edebiliyoruz. Sosyal medya uzmanı ne iş yapar başlığımızda sosyal medya uzmanının yapması gerekenleri de kısaca anlattık. Fakat görev tanımını da kısaca söylemek gerekirse;

Sosyal medya uzmanı çalıştığı firmanın reklamını en etkili şekilde planlama ve yönetme görevini üstlenmiş profesyonel kişi tanımıdır. Görev tanımı içinde temel olarak belirttiğimiz gibi sosyal medya faaliyetlerini planlama ve yönetme vardır. Sosyal medya reklamlarının yapılması, takip edilmesi ve firmaya uygun fenomenlerle çalışılması gibi internet ortamında sosyal mecralarda yapılan tüm reklamlar görev tanımı içerisine girmektedir.

Sosyal medya uzmanı ne kadar maaş alır?

Bu sorunun net bir cevabı olmadığı gibi alınan rakamlar arasında da büyük bir uçurum söz konusu. Ne yazık ki sadece bu sektörde değil diğer bütün sektörlerde de olduğu gibi ekmeğini taştan çıkartmak ya da sosyal medya uzmanlığı ile ilgili söyleyecek olursak ekmeğini facebooktan çıkarmak sizin yeteneklerinize kalmış. Durduk yere hiçbir firma size boşu boşuna maaş vermez. Sadece sosyal medya hesaplarında paylaşım yaparak bir firma ile çalışmak istiyorsanız asgari ücretin azıcık üzerinde bir maaşla çalışabilirsiniz. Rakam olarak alacağınız ücret 1500-2000 TL maaş olacaktır. Fakat sizin yeteneklerinizi sosyal medyadaki çalışmalarınızdan gören firmalar zaten sizi bulacak ve bu rakamların üzerinde ücretleri size sunacaklar hatta kendi rakamanızı kendiniz verme özgürlüğüne sahip olacaksınız. Önce isminizi bu alanda marka yapmaya bakın derim. Bir firmada da bahsettiğimiz rakamlardan çalışın. Zamanla kendinizi geliştirecek ve çalıştığınız firmaya yetersiz geldiğinizi siz işvereninizden önce göreceksiniz. Eksiklerinizi tamamlamak için gerekli soruları kendinizde bulduğunuz andan itibaren bu alanda uzmanlaşmaya başladınız diyebiliriz. Sürekli yeni fikirler ve sizi araştırmaya yöneltecek yeni sorular bulduğunuz takdirde maaşınızı artırmak ya da daha fazla kazanmak için yeni yöntemleri kendiniz geliştireceksiniz. Bu alanda nasıl kazanabilirsiniz ve hangi adımları atarsanız ek gelir sağlarsınız bu konuda daha fazla donanıma sahip olmak istiyorsanız kendinizi sürekli olarak keşfetmeli ve eksiklerinizi bulmalısınız. En iyi danışmanınız kendiniz olacaktır.

Kadir Arıkan linkini tıklayıp anasayfadan yeni yazıları takip edebilirsiniz.

Antalya Sosyal Medya Uzmanı sayfamızdan hizmet detaylarımızı görebilirsiniz.