dd

Sosyal Medya Uzmanı


14 Ara, 2018
Kadir Arıkan

Günümüzde markaların ve firmaların sıklıkla ihtiyaç duyduğu sosyal medya uzmanı olarak karşımıza çıkan kişilerin nasıl çalıştığını ve ne kadar kazandığını hiç merak ettiniz mi? Ben bir sosyal medya uzmanı olarak diğer meslektaşlarımın neler yaptığını oldukça merak ederim. Ne yaparlar, nasıl çalışırlar ve ne kadar kazanırlar? Bununla ilgili bir araştırma yaptım ve işini çok iyi yapanlardan hayal kırıklığı yaratanlara kadar izlenim elde ettim. Önce hayal kırıklığı yaratan arkadaşların neler yaptıklarını ve ne kadar paralar kazandıklarına değineyim.

Diyeceksiniz ki başlıkla ne ilgisi var hayal kırıklığı yaratan sosyal medya uzmanının. Hemen açıklayayım. Firmalar bir eleman aradıklarında iş ilanlarını sıklıkla kullanır. Önceden eş dost tavsiye yoluyla yapılan bu işlem şimdi internet siteleri aracılığıyla yapılabiliyor. Bunları hepimiz biliyoruz fakat bu ilanlardan sonra kimler o işlere başvuruyor ve nasıl bir deneyim yaşıyor, yaşatıyorlar? İşte sorun burda başlıyor. Sosyal medya uzmanı aranıyor diye açılan bir ilana yüzlerce başvuru birikmeye başlıyor ve bunların yarısından fazlası, bazen ise tamamı sadece bu işi paylaşım yapmak ve reklam yönetmek olarak algılıyor. Eğer ilanı veren firma da bu konuda deneyimsiz ve sosyal medyada bulunmak gerekiyor fikrinden yola çıkarak bir ilan oluşturduysa iş karşılıklı olarak memnuniyet ilişkisi ile başlıyor ve bitiyor. Burada sosyal medya uzmanı olarak çalışan arkadaş günlük üç beş paylaşım yaparak, bir kaç site yardımı ile de sosyal medya hesap takipçilerini sunni yollardan şişirerek firmanın gözünü boyuyor. Yapılan iş kandırmacadan başka bir şey değil. Ne yazık ki danışmanlık aldığımız firmaların “falanca kişinin hesabını başka bir uzman bir haftada onbinlerce takipçiye boğdu, sizden de aynı şeyi bekliyoruz” gibi talepleri karşısında yüzümüzde biraz öfkeli bir gülümseme oluşuyor fakat yapabileceğimiz bi şey olmasına rağmen bunun gibi teklifleri reddetmek zorunda kalıyoruz. Sosyal Medya hizmeti almak isteyen firmaların bir an evvel binlerce takipçiye erişmesi hiç de muhtemel olan bir şey değildir. Gerçek uzmanın yapması gereken yaratıcılığını kullanarak organik yollardan erişim almaktır. Firmaların ve bu işi gerçekten yapmak isteyen arkadaşların profesyonel yardım alması şarttır.

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları

Yukarıda bahsettiğim kriterlerde çalışan arkadaşların aldıkları ücretler değişkenlik göstermektedir. Aylık 100 TL gibi rakamlara çalışan sözde uzmanlara çokça rastladığımı söyleyebilirim. Bu ücrete hizmet alan firmaların daha çok iyileşmekten ziyade imajlarına ciddi zararlar aldığını da gördüm. Sosyal medya yönetimi firmanın sanal yüzü olmakla birlikte sosyal medya uzmanı için son derece dikkatli olunması gereken bir iştir. Yapılacak bir hata firma imajına ciddi anlamda zarar verebilir. Örnek vermem gerekirse;

Danışmanlığını yaptığım firmanın bayilerinden birisi ile bir görüşmem oldu. Konu sosyal medyaya geldiğinde ise bayinin tepkisi bir hayli sert ve sinirliydi. Sebebi ise yukarıda bahsettiğim sosyal medya uzmanı arkadaşlardan birisi ile çalışmış olması ve sunni takipçi yapmak isterken uygulama izinlerinden doğan otomatik paylaşım yoluyla erotik bir çok paylaşımı firma profilinden paylaşması. Konunun muzdaribi bayimiz hemen facebook hesabını kapatmış. Sosyal medya uzmanı arkadaş da kayıplara karışmış. Adam karadenizli yakalasa vuracak. Bütün çalışma çevresine rezil olduğunu söylüyor.

Bu örnek en ağırlarından bir tanesi. Yakın zamanda bilyoner.com’un sosyal medya hesaplarından paylaşılan hakaret içerikli paylaşım da farklı bir örnek. Sosyal medya hesaplarını yöneten arkadaşın profesyonellik dışı hareketi ile yaptığı paylaşım sonrasında bilyoner.com yönetimi defalarca özür mesajı iletmek durumunda kalmıştı.

Sosyal Medya Uzmanı ne yapar?

Sosyal medya uzmanı danışmanlığını yaptığı firmanın sanal yüzüdür. Hedef koyar ve gerçekleştirir. Amacı danışmanlığını yaptığı firmanın tanıtımını yaparak cirolarını arttırmaktır. Bununla ilgili dijital alanı enine boyuna analiz ederek rakiplerine karşı bir strateji oluşturur. Reklamlarını yönetir bütçelerini ayarlar. Sosyal Medya Uzmanı satış yaptırır ve kazandırır. Ücreti ise yapılan işin büyüklüğüne göre değişir. Salt paylaşım yapan bir kişi Sosyal Medya Uzmanı değildir. Alacağı ücret minimum 2000 TL den başlar işin boyutuna göre de orantılı bir şekilde artar.