dd

Influencer Marketing Nedir?


14 Ara, 2018
Kadir Arıkan

Sosyal medyanın gücünün her geçen gün artmasıyla beraber yeni dünya fenomeneleri de hızla artmakta. Artık hayatımızın tamamına erişen sosyal medyada hal buyken markalar da bu dünyada kullanıcılara erişmenin ve reklam stratejilerini sosyal medya üzerine yoğunlaştırmaları da bu dünyanın ne kadar büyük ve pazarlama anlamında ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

İnflluencer marketing bir diğer adıyla fenomen pazarlaması nedir ?

İnfluencer marketing yani fenomen pazarlaması isminden de anlaşılacağı gibi sosyal medya fenomenleri üzerinden yapılan pazarlama tekniğidir. Youtube’a her gün yüzbinlerce video yüklenirken, Facebook’ta bir günde bir gönderi milyonlarca beğeni alırken ve Twitter’da günde yüzbinlerce tweet atılırken markaların bu dünyaya kayıtsız kalması pazarlama alanında rekabete 10-0 yenik başlaması anlamına geliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre 2016 yılında markaların yüzde 85’i fenomen pazarlamasını kullanırken bu pazarlamayı oldukça etkili bulan markaların oranı yüzde 94 civarında. 2017 yılında bu rakamlar ikiye katlamış ve 2018 ve sonraki yıllarda da artarak devam edecek gözüyle bakılmakta.

İnfluencer marketing nasıl ortaya çıktı

2000’li yılların başında blogların popularitesinin artmasıyla beraber spor, sağlık, ekonomi, bilgisayar oyunları, teknoloji gibi konuların meraklıları bloglar açarak paylaşımlar yapmaya başladı. Özgün ve doyurucu içeriğe sahip olan bir çok blog hızlı bir şekilde takipçi kazanarak trafiklerini arttırdılar. Kendi görüşlerini iyi bir şekilde aktaran bloggerların markalar üzerinde etkisi büyüktü. Falanca teknoloji ürününün şu özelliğini çok beğendim şunları şunları yapıyor diye detaylı bir şekilde anlatan bloggerlar o ürünün farkında olmadan iyi bir şekilde reklamını yaparak markayı bir şekilde ödüllendirdi. Zamanla markalar ve bloggerlar bu durumun farkına vararak karşılıklı olarak işbirliği içerisine girdiler. Marka parayı verdi blogger yazdı. Yeni bir pazarlama yöntemi olarak gelişen bu yöntem instagram, facebook, twitter gibi sosyal mecralarda takipçi sayısı yüksek bir çok hesap sahibini de mutlu etti. Son olarak bu alanda zirveyi kapan youtube ile tam anlamıyla yeni ismine kavuşan pazarlama yönteminin adı İnfluencer Marketing olarak anılmaya başlandı.

İnfluencer Marketing bütçeleri de artış gösteriyor

Pazarlama alanında oldukça etkili olan bu yöntemden firmalar oldukça memnunken bütçelerini de bir hayli arttırmanın peşindeler. 2016 verilerine göre ortalama 25 ile 50 bin dolar civarında bi rakamda olan bütçeler 2017 yılında 100 bin dolar civarlarına dayanmış. 2018 yılı için daha da artacağı ve zamanla televizyon kanallarına ayrılan reklam bütçelerinin önüne bile geçebileceği söylenmekte diyebiliriz. Son derece etkili bir pazarlama stratejisi olan influence marketingin geleceği bir hayli pahallı diyebiliriz.

Canlı yayınlar yaygınlaşıyor ve reklamlar anlık olarak gerçekleşiyor

Instagram, facebook ve youtube gibi sosyal medya mecralarının son dönemlerde canlı yayın özelliklerinin gelmesi ile birlikte fenomenler büyük stüdyalara, ışık, ses görüntü düzenlerine gerek kalmadan anlık olarak hayatın içinden canlı yayınlar gerçekleştirebiliyor. İnsanlara daha samimi gelen bu canlı yayınlar da markaların iştahını kabartıyor. Özellikle sağlam takipçisi olan fenomenler bu konuda markaların gözdesi.

Mikro fenomenlerin önemi

Milyonlarca takipçisi olan fenomenlerden ziyade mikro çapta takipçi kitlesine sahip olan fenomenler takipçi kitlesi bakımından daha çok önem kazanıyor. Örneğin Kim Kardashian’ın milyonluk takipçi sayısı genellikle gelir düzeyi oldukça yüksek takipçilerden oluşurken mikro sayıda takipçi kitlesi olan bir fenomen markalara daha cazip geliyor. Hayatın her anında yaşayan ve hayatın içinde bulunan bu kitleye markalar açısından ulaşmak daha avantajlı. Pazarlamaya çalışılan ürünün kalitesi ne olursa olsun mikro fenomenlerin takipçileri daha değerli diyebilirim.

Markalar kendi fenomenlerini yaratıyor

Hazır takipçisi bulunan bir fenomenle çalışmak ne kadar kolay olsa da sürekli bir çalışma yapılacağı düşünülürse maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum ünlü bir isimle sözleşme yapıp sözleşme bittikten sonra o ismin başka bir markanın reklamını yapması gibi sonuçları doğuracaktır. Eğer ömür boyu bir fenomeni bağlayamayacağınızı düşünürsek kendi fenomeninizi yaratmak daha akılcı bi çözüm olacaktır. Fakat o kadar kolay olmadığı kesin. Bu çalışma da ciddi bir planlama ve emek gerektiyor aynı zamanda yaratıcılık… Son zamanlarda markaların da bu alanda çalışmalar yaptığını duyuyoruz. Markalar fenomenlerini son derece gizli tutarak hem takipçi kitlesini koruyor hemde reklamlarını istediği şekilde yayınlatabiliyor.

İnfluencer marketing yaparken nelere dikkat edilmeli?

Markaların tercih edeceği fenomenlerin pazarlama yaptığı kitleye yönelik takipçilerden oluşması markanın pazarlama stratejisini çok fazla güçlendirecektir diyebilirim. Sonuç olarak bir araç performans cihazı pazarlıyorsanız 9-17 yaş arası kitleye sahip bir fenomene ihtiyacınız yoktur. Ha oyuncak, bilgisayar oyunu veya çocuklara yönelik bir ürününüz varsa bu fenomenler tam size göre diyebilirim. Her çocuğun elinde bir tablette saatlerce youtube videoları izlediğini görüyoruz. TV reklamlarından daha etkili bir yöntem olduğu açık. Peki dikkat edilmesi gereken başka neler var? Fenomenlerin takipçi kitlesini tartarken takipçilerin sahte yani ücretli alınan takipçiler olmaması yönünde iyi bir araştırma yapmalısınız. Bunu tek tek takipçilerine bakarak yapabilirsiniz. Bu biraz zahmetli ve uzun süreli bir iş gibi görünüyorsa yüzeysel olarak etkileşimlerine dikkat etmeniz size bir fikir verecektir. 100 bin takipçisi olan bir fenomenin beğeni ve yorum sayıları önemli ölçüde bu takipçi sayısının organik ya da paralı olduğunu gösterir. Ayrıca bu analizleri yaptırabileceğiniz ajanslar ve ücretli programlar da mevcuttur.