dd

Facebook 2019 yılı için pazarlama istatistiklerini açıkladı


16 Şub, 2019
Kadir Arıkan

Facebook artık eskisi gibi popüler olmayabilir. Artık kullanıcılar için instagram daha kullanışlı ve daha fazla kullanılmakta fakat ne olursa olsun internet kullanıcılarının %93’lük bir kısmı hala facebook platformunu kullanmakta. Bu da firmaların facebook üzerinde pazarlama stratejilerini geliştirmesi için önemli bir veri olarak karşımıza çıkmaktadır.

2019 yılı için yapılan bir araştırmada kullanıcıların facebook üzerinde nasıl etkileşime geçtiklerini gösteren 9 maddelik bir istatistik yayımlandı. Bu istatistiklere göre pazarlama stratejilerinizi geliştirmenizde fayda var.

  • Facebook kullanıcılarının %39’luk kısmı bir firmanın sayfasını sadece özel teklifler ve indirimler almak için kullandıklarını söylüyor.

Facebook sayfalarınıza özel kampanyalar ve indirimler hazırlayarak takipçilerinizin sürekli takipte kalmasını ve etkileşimde olmasını sağlayabilirsiniz. Çekilişler yaparak ücretsiz hizmet ve indirimlerin yanı sıra ayın belli dilimlerinde özel indirimler sayfanızı hareketlendirecek ve müşteri portföyünüzü genişletmenize olanak sağlayacaktır.

  • Bir gönderinin organik erişim sayısı sayfa beğeni sayısının ortalama %6,4’ü kadar…

Bir söylentiye göre sayfa beğenisinin %2’si kadar bir bölümü gönderi erişimi alıyordu. Fakat yapılan son araştırma bu oranın %6,4 olduğunu çıkardı.

Facebook sayfanızda ne kadar çok beğeni alırsanız o kadar iyi mantığı burada pek bir şey ifade etmiyor gibi görünüyor. Erişim elbette önemli fakat gönderilerinizin tetikleyici olması daha önemli. Aldığınız erişimi mesaj kutusuna düşürmeyi veya web sitenize yönlendirmeyi başarmanız daha önemli.

  • Facebook kullanıcılarının %47 lik bölümü sadece mobil uygulama üzerinden bağlanıyor

Her akıllı cihazın üzerinde kurulu olarak gelen facebook uygulaması, her akıllı telefon kullanan kullanıcıları da potansiyel olarak facebook kullanıcısı yapıyor. Facebook kullanıcılarının yarısı telefonları üzerinden facebook’a bağlanmakta ki bu da reklamlarınızı mobil uyumlu tasarlamanız gerektiğini gösteriyor. Bir reklam modeli oluştururken mutlaka kullanıcıların yarısının mobilden bağlandığını unutmayın.

  • Yapılan bir araştırmada Facebook gönderileri için en dikkat çekici başlıkların 4 kelimeden oluştuğu ve 15 kelimelik bir açıklama satırının olduğunu gösteriyor.

Bir gönderi oluşturdunuz ve 4 kelimeden fazla kelime kullanarak bir başlık yazdınız. Genel itibari ile 4 kelimeden fazla olan başlıklar görünmemekte. Kullanıcı bir gönderiye baktığında kısa ve özet şekilde gönderinin ne olduğunu anlamak ister. Aktarmak istediğiniz mesajı mümkün olduğunca kısaltmalısınız.

  • Otomatik olarak açılan ve ses veren videolar kullanıcıların %80’ini rahatsız ediyor.

Hemen hemen hepimiz otobüste, metroda ya da halka açık bir yerde vakit geçirmek için sosyal medyanın içerisine dalarız. Facebook zaman tüneli içerisinde de gönderilere bakarken kendiliğinden açılan alakasız bir video ve ses bizi rahatsız eder. Biz’den kastım %80’lik bir dilim…

  • Alt yazılı videolar %12 daha fazla izleniyor.

Alt yazılı videoların daha fazla izlenmesinin nedeni ilk başta pek anlayamamıştım ama biraz düşününce mantıklı geldi. Halka açık yerlerde sesli bir video izlemek rahatsız edici olduğu için video içerisinde alt yazı ve açıklama yoksa geçerim. Birçok insan gün içerisinde toplum içerisinde vakit geçirdiği için dikkatini çeken videoları sessiz izleme ihtiyacı duyabilir ama alt yazı yoksa anlayamaz. Bu da videolara alt yazı eklemenin ne kadar önemli olduğunu göstermekte.

  • Video reklamlarınızda 3 sn. içerisinde kullanıcının dikkatini çekmelisiniz.

İlk 3 saniye çok kısa bir süre gibi görünebilir fakat kullanıcının dikkatini çekmek için hayati önemdedir. İlk 3 saniye içerisinde bir kullanıcının dikkatini çekemiyorsanız videonuzun izlenme oranı oldukça düşebilir. Videolarınızı hazırlarken sıkıcı introlardan kaçınarak daha dikkat çekici içerikler hazırlamanızda fayda var.

  • Her zaman daha kısa gönderiler uzunca açıklanmış gönderilerden %23 daha fazla etkileşim alır.

Kısa ve öz anlatım her zaman, hayatımızın her yerinde dikkat etmemiz gereken bir kural. Mümkün olduğunca vermek istediğiniz mesajı veya tanıtmak istediğiniz ürünü özetle anlatmaya çalışın. Unutmayın, herkesin vakti çok değerli…

  • Videolar daha fazla yayın payı alıyor.

Yapılan araştırmaya göre resim gönderilerinin paylaşımı video gönderilerinin paylaşımından daha az. Hatta çok daha fazla az. Paylaşılan bilgiye göre video gönderilerinin normal gönderilere göre oranla paylaşımı %89,5 olarak belirlenmiş. Bu da daha fazla video hazırlamanız gerektiğini size söylüyor.