dd

En iyi facebook sayfaları


14 Ara, 2018
Kadir Arıkan

Facebook’ta hiç şüphesiz her gün saatlerce vakit geçiriyoruz. Bu geçirdiğimiz vakit boyunca birçok sayfaya bakıyoruz. Yüzbinlerce sayfanın bulunduğu bir sosyal ağda benim en çok dikkatimi çeken ve takip ettiğim, ayrıca facebook’un en iyi sayfaları olarak gördüğüm listeyi sizlerle paylaşıyorum. Değerlendirmelerimde etkileşim sayısından ziyade içerik ve yaratıcılığı ön planda tutmaya çalıştım.

Facebook’da en sevdiğim ve takip ettiğim 5 sayfa;

Muhlis Bey

Muhlis Bey 70 ve 80’li yılların Gırgır dergisinden bir karakter. O dönemlerde iki farklı çizerle hayat bulmuş bi karakter diyebilirim. Behiç Pek ve Latif Demirci’nin çizgileri ile uzun süre Gırgır dergisinde yer aldı. O zamanki ekibin dağılması ve Oğuz Aral’ın ölümünden sonra Gırgır eski popülaritesini yitirerek yeni jenerasyon çizerlerin elinde kaldı. Uykusuz, Penguen gibi dergilerin ön plana çıkması ve internetin mizah dergilerinin satışını azaltmasıyla yeni neslin tanıyamadığı isimlerden oldu Muhlis Bey’de. Muhlis Bey olarak açılan facebook sayfası 3 yıl içerisinde 50.000 civarı bir takipçi sayısına ulaştı. Bu sayfadaki gözlemim karakterin sanki günlük hayattan paylaşımlar yapıyor gibi durması. Güncel siyasetten örneklerle sürekli paylaşımlarda bulunan sayfanın kitlesi Muhlis Bey’i yaşayan ve günlük hayattan bir karakter olarak görüyor ve her seçimde kendi aralarında Muhlis Bey’i başkan, cumhurbaşkanı, başbakan adayı çıkarıyor. Hatta Muhlis Bey’in partisi diye de partileri var diyebilirim. En yakın arkadaşı, kardeşi ve yoldaşı olarak Avanak Avni’yi de yanından ayırmıyor. Köpeklerden çok korkuyor. Siyaset arenasında az da gülmek istiyorsanız bu sayfayı mutlaka takip etmelisiniz. Muhlis Bey’i kısaca tanımak isterseniz de sayfasında bir özgeçmişi bulunmakta.

Muhlis Bey’in gülümseten özgeçmişi;

“Missi sippi nehrisine bakan, 32 kapılı tek pençereli villada yaşıyorum” 
“Mükemmeliyetçi bir insam olduyum içim bintokusyüselliyedi yılında İstambul Beşiktaş’ta dovdum ama iyi dovmadığım için ertesi yıl bintokusyüzelyisekiste bu kez Yedikule’de taha güsel dovdum. Bebekliyim çok güseldi. İki birinçilik, beş ikinçilik alddım. Tıraşımı oldum, kahbaltımı ettim ve eyitimimi tamamlayarak sokaka çıktım. Hokusfort, Kembilinç ve Şarbon ünüvelsitelelinden üç diploma kargoyla aynı gün geldi. Hattağa üç kargo motorpisikleti evimin önünde çarpışınça bem de arada kalarak ve birbuçuk ay çapa hastağnesinde sıltüstü yattım. Ardından ortoloma 45 takika içelsinde cart diye ‘Bütün mesleklel uzmanısı’ çıkttım. Bunlal alasında polofosöllük, dadı, şöfer, kozmopolit, astılonot, manav, fotojenik ve fotbol yıldızıda bunlala dâhil. Çırakım ‘Yavlum Mithat’la berağbel, ülkeye binoniki hizmet yaptıktan somra askelliyimi Karayip adalalında binikiyüzbaşı ya da tam hatıllayamıyolum azteymen üzeri kurupiyade gibi bir şey olarak tamamladım. Bintokusyüstoksan yılında emekliye ayrılalak maket gemi ve tank kazandım, bonus aldım, kredi kartıyla bolçlandım. Evde çok film izledim kola ve hamburgel içtim. Aradan tam yirmi yıl dile kolay, su kibi merdivemlelden aşağıya akınca altta oturan komşu şikağyete geldi. Kapıyı tekmeleyince ben açarak kavga çıkınça yumluk bana vuldu. Ve ön dişim kırıldı. Bem de onun ensesini ve iki kulakını ısırmış bulundum. Şimdi sanırımsa ikibinon yılındayıs.
Bem kendim misis sippi nehrisine bakan 32 kapılı tek pençereli, yandan balkomlu, hasansöllü, terefelikli şimşirin bir vilyada yaşıyolum. Ağaç besliyolum, tavuk bağzen kaçıyol, bağzı terevizyomlara en az dâhice reklam filimi çekiyolum, bağzı dizilere danışmamlık, bağzen polütükacılar gelinçe onlara fikir dağıtıyolum. Sanatçi ve sipolculara kemdi kondüsyonumdan vererek huzullu bir emeklilik yaşıyolum. Çırakım Mithat iseyse letonyalı bir kızla evlenelek nikâhta kızın ayakına basıyolum diye gelin arabasının kaz pedalına basınça şarampole yuvalanarak otuz metre aşağıdaki bir dünyağ evine girdiler. Kısa pantolonlu iki çocukları oldu. Lıtıl kibi bir ingilişçe konuşuyollar. SBS’yi kazandılal.”

Sayfa linki: https://www.facebook.com/muhlisbeyhayranlari

Onedio

Onedio’u anlatmamıza gerek yoktur sanırım. herkesin bildiği ve severek takip ettiği bir platform. Facebook sayfasında 3.200.000 civarında bir takipçi kitlesine sahip bir sosyal içerik platformu. Profesyonel bir şekilde çalışan ekip kısa zamanda çok büyük işlere imza atarak Türkiye’nin en büyük sosyal içerik platformunu oluşturmayı başardı. En son Oğuzhan Uğur’u kadrosuna katarak youtube’da da Pinç adıyla bir kanal oluşturdular ve sağlam bir takipçi kitlesi var. İzlemeyen takip etmeyen varsa çok şey kaçırır.

Sayfa linki: https://www.facebook.com/onediocom/

Evrim Ağacı

Evrim konusu kafanızı kurcalıyor ve biz maymundan mı geldik sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu sayfayı mutlaka takip etmelisiniz. İnancınızın bu sayfayı takip etmesine engel olmayın. Çok değerli bilgilerin bulunduğu ve sağlam bir yazar kadrosunun bulunduğunu söyleyebilirim. Evrim Ağacı bilimsel makaleler konusunda çok iyi. Her gün ilginç bir bilgiyle karşılaşacaksınız ve ikna olacaksınız. Bilime uzak durmayın. Bu sayfayı mutlaka takip edin.

Sayfa linki: https://www.facebook.com/evrimagaci/

Sputnik

Haberleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Dünyadan ve Türkiye’den önemli gelişmeler anlık olarak sayfaya düşüyor ve gündemden uzak kalmıyorsunuz. Bir haber sayfası olarak işlerini son derece iyi yapıyorlar.

Sayfa linki: https://www.facebook.com/sputnik.turk/

Stolk

Sanırım artık Stolk’u da duymayan kalmamıştır. Kendine özgün tarzıyla bir sunumu olan ve kısa sürede youtube’ın en çok izlenen kanaları arasına giren stolk’dan anında haber almak istiyorsanız sayfayı mutlaka takibe alın. Güncel videoları kaçırmayın. Ben bu adamı izlerken çok eğleniyorum.

Sayfa linki: https://www.facebook.com/supertolkstolk/

Daha isminden bahsetmediğim çok sayfa olduğunu biliyorum. Önerdiğiniz sayfaları yorum kısmına ekleme yapabilirsiniz.