dd

Search Console güncellemeleri


15 Şub, 2019
Kadir Arıkan

Google arama motorundaki güncellemeler son dönemlerde oldukça artmaya başladı. Bu güncellemelerin bir kısmı duyurulurken bir kısmı ise sessiz sedasız bir şekilde yapıldı. SEO uzmanlarının ve site sahiplerinin sık kullandığı Search Console’da eski sürümden yeni sürüme yavaş yavaş bir geçiş yaptı. Peki Search Console’a gelen yenilikler neler?

Yeni Search Console’a nasıl geçiş yapıldı?

Ben eski sürümü kullanmayı seviyordum, hala da seviyorum açıkçası. Sıklıkla kullandığım URL kaldırma modülünü yeni sürümde görememiştim mesela. Yeni sürümde olmamasının nedeni de tam anlamıyla eski sürümün tüm özelliklerini taşmamış olmasıdır. Aslında genel itibari ile de her zaman yeni sürümlere eski sürümlerdeki tüm özellikler taşınmaz. Bunun yerine Google, yeni sürümde kullanıcılara daha iyi raporlama ve analiz sunabilecek arayüz ve araçlar sunmuş diyebilirim. Bu cümleyi kurmamla beraber de yeni sürüme biraz daha sempati duymaya başladım.

Yeni raporlama ve araçlar

Performans

Performans raporlaması ortalama bir yıldan beri beta sürümle gelen bir özellik. Yeni versiyonda göze hoş gelen bir tasarımın yanı sıra tarih sekmesindeki en fazla 3 aylık raporlama 16 aya kadar çıkarılmış vaziyette. Bu da son derece önemli bir yenilik Search Console için…

Performans raporu, web sitenizin sorgulanma, sayfa raporlamaları, erişim kaynakları, trafik, TO ve ortalama sıralama metriklerini göstermektedir.

Kapsam Raporu

Performans raporundaki yeniliklerle beraber sunulan dizin kapsamı raporu da oldukça şık ve basit bir arayüzle karşımıza çıkıyor. Kapsam raporunda, site haritası içinde gönderilen sayfalardaki sorunları detaylı bir şekilde tarayarak uyarı olarak karşımıza çıkarır. Bu rapor içerisinde robots.txt tarafından engellenen url’ler, noindex olarak işaretlenmiş sayfalar, 404 hatası alan sayfalar gibi bir çok sorunu görebiliriz. Ayrıca yeni kapsam raporunda dikkatimi çeken en önemli özellik tasarımdan ziyade mobil kullanılabilirlikle ilgili detaylı bilgi vermesi… Örneğin kendi web sitemle ilgili olarak “tıklanabilir öğeler çok yakın” gibi bir uyarı aldım. Mobildeki kullanılabilirliği arttırmak hedeflenerek mobil uyumlu bir sitenin önemi bir kez daha ön plana çıkarılmış.

URL Raporu

Url raporu yeni search console ile beraber gelen yeni bir özellik.  Hızlı bir şekilde taramak istediğiniz url’yi yazarak ayrıntılı rapor almanızı sağlıyor. Eğer url’niz dizine eklenmemiş ise bu araç üzerinden dizine eklenmesini isteyebiliyorsunuz. SEO uzmanları tarafından oldukça kullanışlı bir araç olarak gözüme çarptı diyebilirim.

Eski özellikler kaldırılıyor

 • Tarama hataları raporu:
  Yeni dizin kapsamı raporuna dahil edildiğinden dolayı eski sürümdeki bu özellik kaldırılacak.
 • Tarama hataları API’si:
  Tarama hataları raporu içerisinde verilen bu özellik de tamamen tarama hataları raporuyla beraber kaldırılıyor.
 • HTML önerileri:
  Google algoritmaları uzun yıllardır başlıklar ve etiketlerle ilgili son derece iyi bir yol kat ettiğinden dolayı bununla ilgili öneri kısmını kaldırıyor. Artık HTML kısmındaki etiketlerin önemini bilmeyen yoktur sanırım.
 • Özellik kümeleri:
  Çok az sayıda kullanıcı kullandığı için bu araç da tamamen kaldırılıyor.
 • Android uygulamaları:
  Bu özellik ile ilgili işlevlerin bir çoğunun Firbase konsoluna taşınması ile beraber bu özellik de tamamen kalkıyor.
 • Engellenen kaynaklar:
  Bu özellik tamamen URL inceleme aracına taşındığı için bu özellik de kalkıyor.
 • Yapısal veri raporlama:
  Zengin sonuçlar özellikleri ile desteklenmeyen yapısal veri türleri artık yeni search console da yerini alamayacak.