dd

Geofencing nedir?


17 Şub, 2019
Kadir Arıkan

2017 yılının mobil uygulamalar ve mobil teknolojiler alanında çok büyük atılımlarla geçeceğini duyuyor ve söylüyorduk. 2018 için de farklı şeyler söylemeyeceğiz. Mobil uygulamalar ve yapay zeka ön planda olacak. Bu teknolojiler içinde dijital pazarlama alanında geofencing kelimesi çokça hayatımıza girecek. Şu an türkçe bir kelime karşılığı olmadığından geofencingolarak bu terimi açıklayacağım. Geofencinglokasyon bazlı pazarlama yöntemidir.
Kısaca bu açıklamayı yaptıktan sonra detaylı olarak geofencing yönteminden bahsedelim.

Geofencing nedir?

Dijital pazarlama alanında çokça tabir bulunmaktadır. 2017 yılında duymaya başladığımız geofencing kelimesini 2018 yılında da sıkça duyacağız. Dijital pazarlama alanında oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkan geofencing yöntemi lokasyon bazlı müşteri hedefleme anlama geliyor. Yani önceden belirlenmiş lokasyonlara giren potansiyel müşterileri hedefleyerek onlara e-posta veya mobil uygulamalar aracılığıyla ulaşmayı amaçlar. Bu yöntem dijital pazarlama alanında oldukça etkili bir yöntem olmakla birlikte henüz çok fazla duyulmamış ve çok az işletme tarafından kullanılmaktadır. Lokasyon bazlı pazarlama olarak bilinen bu yöntemi bazı mobil oparatörler, yüksek fiyatlar karşılığında baz istasyonlarını kullanarak sağlamaktadır. Böylece hizmeti alan kurumun belirlediği lokasyonlara giriş yapan kullanıcıların telefonlarına sms gitmektedir. İşte geofencing yönteminin tam anlamıyla çalışma mantığı budur. Bu çalışma şekli geliştirilen bazı mobil uygulamalar sayesinde de uygulanabilmektedir. Böylece mobil cihazı ile herhangi bir işletmenin yanından geçen kullanıcıya kampanya ve reklam bildirimleri gönderilebilir. Örnek verecek olursak bu yöntemi bir dondurmacı dükkanının kullandığını varsayalım. Sıcak bir yaz günü müşteri dondurmacı dükkanının 5-10 km çevresinde bulunsun ve aklında dondurma yemek gibi bir düşünce olmasın. Dondurma dükkanının belirlediği sınırlar içerisine girer girmez müşterinin cebine dondurma yemesi ve bu sıcak günde ferahlaması yönünde bir görsel veya metin iletilsin. Otomatik olarak müşteri bunun iyi bir fikir olabileceğini düşünecek ve o dondurmacıya uğrayacaktır. Geofencing yöntemi tam anlamıyla bu şekilde çalışır.

Geofencing yönteminde kullanıcıların ilgi alanları, cinsiyetleri veya yaşları önemli değildir. İlgi alanlarına ve belli kriterlere göre hedefleme yapılmaz. Sadece belirlenen bölgeye giriş yapan her kullanıcıya ulaşma hedeflenir. İlgi alanı ve diğer özelliklerin filtrelenerek hedeflendiği başka bir yöntem olan geotargeting hakkında önümüzdeki günlerde de detaylı bir yazı yazacağım. Ama fikir sahibi olmanız amacıyla şunu söyleyebilirim ki geotargeting, biraz önce de bahsettiğim gibi hedefleme yaparken ilgi alanları ve belirlenen bazı kriterlere göre çalışır. Belli bir lokasyona giren kullanıcılar hedeflenmez, belli bir lokasyona giren belli kriterlerdeki kullanıcılar hedeflenir. Hemen hemen benzerlikler gösterseler de genel olarak dijital pazarlama alanında aynı mantıkla çalışırlar.

Yani işin özeti, bu yöntemi ne kadar çok firma kullanmaya başlarsa mobil cihazlarınıza o kadar fazla bildirim geleceğidir. Belki de bu yöntemlerle eşsiz lezzetler sunan yeni yerler keşfedecek veya yeni açılan bir mekana bu yöntemi kullanmaları sayesinde baya bi alışacaksınız.

Eskiden kapı kapı gezen pazarlamacılar yerini dijital alana bırakalı çok oldu. Dijital olun geleceği yakalayın diye boşuna demiyorum.