dd

Kevin Systrom'un hikayesi ve Instagram


14 Ara, 2018
Kadir Arıkan

Bir önceki yazımda whatsappın kuruluşundan ve hikayesinden bahsetmiştim. Başarı hikayeleri her zaman ilgimi çeker ve beni aklımda olan projeler konusunda gaza getirir. Ama hep nereden başlayacağımı bilemem. Neyse ki bu aralar başladığım bir projem var. Umarım bu gazım da hemen bitmez. Başarılı insanlarda gördüğüm en büyük özellik asla vazgeçmemeleridir. Kevin Systrom‘da vazgeçmeyen isimlerden. Evet gelelim hikayesine.

Kevin Systrom kimdir?

Kevin Systrom instagramın kurucusu olarak bilinen ve instagramı 1 milyar dolar gibi bir rakama Mark’a satan bir ticaret adamı diyebilirim. Ticaret adamı diyorum çünkü Facebook’dan daha fazla potansiyel gördüğüm kullanışlı ve geliştirilebilir bir sosyal ağı Facebook’a teslim etti. Paralar konuşunca herşey susuyor tabi. Kevin’in yaşı vs. çok önemli değil. Yaptığı işlere değinecek olursak arka planında bir google geçmişi bulunmakta. Google’da bir süre Gmail ve Google reader gibi projelerde çalışmış. İl iş deneyimi ise odeo firması. Odeo firmasında stajyer olarak çalışma hayatına başlamış. Odeo firması Evan Williams ve Jack Dorsey gibi iki dahinin sahibi olduğu bir firmaydı. Daha doğrusu Jack Dorsey sonra katılmıştı Odeo’ya. Biliyorsunuz ki bu isimler daha sonra twitter’ı kurdu. Kevin staj deneyiminden sonra google da işe başladı. Biraz önce de bahsettiğim gibi gmail ve google reader projelerinde 2 yıl kadar çalıştı.

Burbn’ı biliyor muydunuz?

2010 yılının başlarında forsquare bir çıkış göstererek kullanıcıların yer bildirimi yapmasını sağladı. Fakat Kevin’in dikkatini yer bildirimi yapan kişilerin fotoğraf paylaşması çekmişti. Burbn projesi de Kevin’in HTML5 olarak yapmış olduğu bir fotoğraf paylaşım projeseydi ve forsquare bu projenin önüne geçmiş olup burbn’ı bitirdi. Kevin için Burbn denenmiş ve başarısızlıkla sonuçlanmış bir projeydi. Forsquare kullanıcılarının ilginç bir şekilde fotoğraf paylaşması Burbn projesini instagrama dönüştüren bir proje oldu. Kevin ortağı Mike Krieger ile Eylül 2010 yılında Burbn projelerini instagrama çevirdi ve facebook’a rakip olabilecek bir yıldız sahalara indi.

Yatırımcılar nerde peki?

Tabi bu başarıların arkasında mutlaka yatırımcılar da mevcut. Hiç bir proje iyi bir yatırım almadan büyük başarılara imza atamıyor maalesef. Kevin Burbn’ı kurduğunda Andreessen Horowitz ve Baseline Ventures bu projeye sadece 500 bin dolar yatırmıştı fakat kısa sürede bu yatırım forsquare tarafından hüsranla sonuçlandı.Hemen sonrasında Jack Dorsey ve yatırımcı grubu 7 milyon dolar gibi bir yatırım yaptılar. Hatta bu yatırımcı grubu içerisinde bir de facebook’un en önemli isimlerinden Matt Cohler’de vardı.  Şu ana kadar toplam’da aldığı yatırım 7,5 milyon dolarken zaman geçtikçe 50 milyon dolar daha yatırım alarak toplamda 57,5 milyon dolarlık bir yatırım aldılar. Bu kadar yatırımın da mutlaka bir dönüşü olmalıydı ve oldu da…

Mark devreye girer

Mark bu süreci takip ederek teklifini Kevin ve ortağına sunar. Teklif tamı tamına 1 milyar dolardır. Mark’ın bu teklifi tamamen “Ben rakip görmek istemiyorum” tarzında bir tekliftir. Mark kendisine rakip olarak birini görmektense onları satın almayı tercih eder. Kevin ve ortağı bu geri çevrilemez teklifi kabul ederler. Burada önemli bir nokta daha var ki bu hikayenin gidişatını tamamen değiştirmiş diyebilirim. Mark ve Kevin aslında daha önceden iki arkadaş olarak bilinmekte. Mark Kevin’e facebook da çalışması için iş teklifinde bulunur ve Kevin bu teklifi reddeder. Bu red gelecekte instagramı doğurur ve Mark’ın cebinden 1 milyar dolar çıkmasını sağlar. Peki 1 milyar dolara satın alınan instagram’da kaç kişi çalışıyordu biliyor musunuz? Tam olarak 13 kişi… 13 kişilik bir ekip 1 milyar dolarlık bir iş yaptılar. Ne diyelim bize de böyle hikayeleri yazmak düşer. Umarım bizler de bir gün kendi hikayelerimizi başkalarına bu şekilde yazdırırız.