dd

Jan Koum ve Brian Acton'un Hikayesi


14 Ara, 2018
Kadir Arıkan

Başarı hikayeleri her zaman ilham taşır ve okuduktan sonra insana “ben de yapabilirim” düşüncesini aşılar.  Ama başarmanın yarısından fazlasının işe başlamak olduğunun farkına varamayız çoğu zaman. Örnek olarak bu yazımda bir başarı hikayesinden bahsedeceğim. Hepimizin telefonlarımızda kullandığı WhatsApp uygulamasını ortaya çıkaran iki başarılı isimden. Jan Koum, Brian Acton !

WhatsApp’ın hikayesi neydi?

Yahoo da mühendis olarak çalışan Jan ve Brian ortaklaşa aldıkları karar ile Yahoo’dan ayrılmaya karar verdiler. Amaçları Facebook’da çalışmaktı fakat Facebook onlar için bir kaç gömlek fazla gibiydi sanki. Facebook’a giremeyeceklerini anlayınca Apple için uygulama yapmaya karar verdiler ve hikaye burada başladı. Aslında hikayenin öncesinde bahsetmeyi unuttuğum Jan Koum’un fakir bir ailede büyüdüğüydü. Bu kısım her zaman eklenmeli. Jan fakir bir ailede yaşayıp ailesine yardım etmek için bir bakkalda çırak olarak çalışıyordu ve yazılım öğrenerek Yahoo’da işe başladı. Sonra Brian ile tanıştı ve onu da işinden ederek beraber bir şekilde işten ayrıldılar. Bu kısmı atlasam olmazdı. Peki daha sonra ne oldu…

Evet bahsettiğim gibi Apple’a uygulama yazma fikri nerden gelmişti akıllarına. O da şöyle olmuş tam olarak. Jan ve Brian kendilerine yeni bir iphone aldıktan sonra uygulama mağazasını gezinmeye başlarlar. Uygulama endüstrisinin hızla büyüyeceğini farkederler ve bu sektöre hızlı bir giriş yapmak isterler. Aslında kafalarında zengin olma hayalleri yoktur. Sadece bir uygulama geliştirerek izlemek isterler. İlk denemeleri sonucunda başarısız olurlar ve Jan’ın bütün hevesi gider. Yalnız bu işlerde her zaman bir ortakla çalışmak iyidir çünkü destek önemli. Birinin umutları düştüğünde diğerinin o umutları yerden kaldırması gerekir. Sonunda Jan ve Brian WhatsApp‘ın beta sürümünü ortaya çıkarırlar. Uygulama mağazasına girdikten yaklaşık iki ay sonra ise blackberry sürümünü de çıkarırlar. İnsanlar basit ve kullanışlı olmasından dolayı hızla WhatsApp’ı telefonlarına kurmakta ve kullanmaktadır.

Facebook WhatsApp’ı satın alır

Jan ve Brian başlangıçta facebook da çalışmak istemişlerdi fakat kendilerine bir kaç gömlek üstün geldiğini düşünerek vazgeçmişlerdi. Belki de facebook’a başvurdular ve alınmadılar. Orasını tam bilmiyorum. Ama gerçek şu ki geliştirdikleri uygulama Facebook tarafından rekor bir fiyata alındı. Facebook bir kaç girişimin ardından tamı tamına 19 milyar dolara bu müthiş ikilinin geliştirdiği uygulamayı satın alarak tarihindeki en büyük yatırımı yapmış oldu. Bu yatırım Facebook için iyi bir yatırım oldu çünkü şu an milyarlarca telefonda bu uygulama yüklü ve insanlar bu uygulama sayesinde birbirleri ile iletişim kuruyorlar.

Belki bir gün bizim de aklımıza böylesine kullanışlı ve güzel bir proje gelir ve hikayemizi bizim gibi insanlar sitelerinde yazarlar. Kim bilir…